امیدوارم لحظات خوبی در این وب سایت داشته باشید .....

3500 زبان زنده دنیا در آستانه نابودی
نویسنده : اولکرUlker تاریخ : سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1389
نظرات (0)

تا نود سال دیگر ، سه هزار و پانصد زبان زنده دنیا نابود خواهد شد و به جمع زبانهای مرده دنیا خواهد پیوست...

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره، سازمان علمی و فرهنگی و آموزشی سازمان ملل متحد موسوم به یونسکو اعلام کرده است که درحال حاضر مردمان جهان با حدود هفت هزار زبان تکلم می کنند .

براساس برآوردهای یونسکو احتمالا تا پایان قرن جاری نیمی از این زبانها از بین خواهد رفت. یک سوم زبانهای زنده در کشورهای افریقایی منطقه زیرصحرا رواج دارد اما این زبانها به سرعت در حال نابودی است. تلاش دولتها برای ایجاد زبانهای رسمی ، سبب نابودی زبان قومیتها شده است. جهانی سازی و استفاده از رسانه های الکترونیکی نیز سبب کاهش نیاز به متنوع شدن زبانها شده است. برخی از زبانها در طول تاریخ مرده اند و تلاشهایی نیز برای احیا کردن انها صورت پذیرفته است. نبود امکانات برای اموزش این زبانها سبب می شود انها به سمت نابودی بروند.
یکی از علل اصلی مرگ زبانها ان است که گویشوران این زبانها احساس می کنند تکلم به زبان مخصوص به خودشان سبب محرومیت انها از فرصتهایی می شود که برای گویشوران زبان اکثریت جامعه هستند. یکی دیگر از علل مرگ این زبانها ان است که نوعی عقده حقارت در گویشوران این زبانها ایجاد شده است که مانع از تکلم انها به زبان خودشان می شود. این وضعیت سبب نوعی خودکشی زبانی می شود.
این روند مضر است اما در سراسر جهان در حال اتفاق افتادن است. باید با این روند مقابله شود. مسائل اقتصادی در این زمینه دخیل هستند. به رسمیت شناخته نشدن این زبانها در مدارس و مراکز آموزشی نیز به نابود شدن این زبانها کمک می کند. گویشوران این زبانها می بینند که در چنین شرایطی، زبانشان هیچ کاربردی ندارد و فقط سبب محرومیت های اجتماعی آن ها می شود. فقط در صورتی می توان این زبانها را حفظ کرد که از مقطع ابتدایی برای استفاده از این زبانها و آموزش دادن انها تلاشهایی صورت پذیرد. باید کودکانی که به این زبانها تکلم می کنند تشویق شوند به این زبانها سخن بگویند. باید از ترویج این زبانها حمایت شود. 

.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

 

 

 
آخرین عناوین مطالب

تمام حقوق این وبلاگ و مطالب آن متعلق به «اولکــــــــــــــر گنبدقابوس» می باشد.

 قالب وبلاگ

هاست لینوکس

مرجع راهنمای وبلاگ نویسان

سفارش طراحی اختصاصی قالب وب سایت و قالب وبلاگ

طراحی وب